A népirtás mély nyomokat hagyott, és még mélyebb sebeket ejtett – ezekkel a szavakkal emlékezett Angela Merkel német kancellár, amikor tegnap felavatták a holokauszt roma és szinti áldozatainak emlékművét Berlinben, a Bundestag közvetlen közelében.
A német főváros központjában, a Brandenburgi kapu és a Reichstag - a német törvényhozás alsóháza, a Bundestag épületének - tőszomszédságában elhelyezett emlékművet Dani Karavan, a tájba belesimuló alkotásairól ismert izraeli képzőművész tervezte. A land art (tájművészet) elnevezésű irányzat képviselőjeként számon tartott művész a ligetes területre egy kör alakú fekete gránitmedencét tervezett, amely néhány centiméterre kiemelkedik a talajból. A 81 éves Karavan koncepciójában a „beláthatatlanul mély" fekete meder az átélt szörnyűségeket jelképezi, a medence közepén szárazon maradó szürke kő háromszög – amely naponta lesüllyed, és friss virággal a tetején kiemelkedik a sötét vízből – az életet.
A látogatók a romák és szintik üldöztetéséről a medence körül a talajban elhelyezett feliratokból tájékozódhatnak, a medence peremén Santino Spinelli olasz költő Auschwitz című verse olvasható. (hvg.hu)
Az ünnepséget és a rendezvénysorozatot szerdán koncert zárja, amelynek programját Snétberger Ferenc gitárművész-zeneszerző állította össze. A hangverseny első részében a Concerto Budapest Zenekar előadja Snétberger In Memory of My People (Népem emlékére) című művét, a második részben pedig bemutatkoznak a felsőörsi Snétberger Zenei Tehetség Központ növendékei.