A Hamburger Bahnhof Berlin egyik legrégebbi pályaudvara, az egyetlen ami fennmaradt a klasszicizmus korából. Az épület Friedrich Neuhaus tervei szerint épült 1846/47-ben. Már 1884 óta nem vasútállomás: szerepét a Lehrter Bahnhof vette át - az épület előbb vasúttörténeti múzeum, a kilencvenes évektől kortárs művészeti múzeum.
A Fal nyugati oldalán álló épület érdekes módon keleti kézben volt 1984-ig, amikor is az épületet és a vasúttörténeti gyűjteményt átadták Nyugat-Berlinnek.
1990 és 96 között az épülete Joseph Paul Kleihues tervei alapján építették át, ami után Museum für Gegenwart, azaz "A jelen múzeuma"-ként nyitotta meg kapuit, és többek között olyan művészek munkáit mutatja be, mint Joseph Beuys, Anselm Kiefer, Roy Lichtenstein, Richard Long, Andy Warhol és Cy Twombly.
Kiállítások idén (klikk a képekre!):
Bruce Nauman első retrospektív kiállítása Berliben:
* * *
Tom Schmelzer, Münchenben élő képzőművész munkája az épülethez vezető felüljáró "megcsavarása":
A szerkezet egy lavina vagy földcsuszamlás hangját imitálva kimozdul a síkjából, amit - így az alkotó - a pénzügyi piacok zavarai inspiráltak, a cím is egy bróker nyilakozatából származik: "Az ilyen mozgások példátlanok a történelemben". Forrás: dezeen.com (a bejegyzés olvasóinak meglehetősen vegyes a véleményük).
A mozgást és a hangot egy mozgásérzékelő szabályozza az áthaladások függvényében.
Tipp: a múzeum csütörtökönként 14:00 és 18:00 között ingyenesen látogatható.
Tue – Fri 10:00 – 18:00, Sat 11:00 – 20:00, Sun 11:00 – 18:00
Az épület a Berlin Hauptbahnhof közelében, a térképünkön itt található.
- hamburgerbahnhof.de
- az épület története (a fenti honlapról)
- Hamburger Bahnhof - wikipédia (en)