2011. szeptember 15-én Milánóban kihirdették a 3. Holcim Awards for Sustainable Construction (Holcim-díj a Fenntartható Építészetért) európai regionális döntőjének nyertes pályázatait. Az aranyérmet idén a berlini Múzeum-szigetre tervezett projektért a német realities:united építészcsapat kapta.
A Flussbad-városterv egy kulturális örökségben gazdag területet rehabilitálna a Spree folyó egy alulhasznosított ágának természetes, 745 méter hosszú "úszómedencévé” alakításával. A projekt keretében 17 olimpiai medencének megfelelő nagyságú fürdőterületet alakítanának ki, javítva a város lakóinak életminőségét és a folyó ökológiáját.
A Flussbad koncepciója arra tesz kísérletet, hogy ennek a történelmi (és turisztikai) területnek változatosabb rendeltetést biztosítson. Az ötletet Berlin belvárosában, a Spree folyónak a Múzeum-szigetet megkerülő ágán lehetne megvalósítani, mert ez a szakasz teljesen használaton kívül esik (nagyon közel a Kunst und Technik korábbi helyszínéhez). A projekt célja, hogy olyan városi elemet hozzon létre, ami életteli impulzusként eleveníti meg a történelmi központot. A Flussbad ötlete szándéka szerint megszünteti a főváros képzeletbeli szétválasztását „hétköznapi Berlinre” és „nyilvános Berlinre”, mely kizárólag a turistákra és a szövetségi képviseletekre fókuszál. Ezért a projekt olyan rekreációs lehetőséget kínálna, amire már régóta égető szükség van a város ezen kerületének, és ami visszahozná a „valódi életet” Berlin Múzeum-szigetére – a főváros egyik legforgalmasabb idegenforgalmi területére, mely évente több mint egymillió látogatót fogad. Ugyanakkor a Flussbad koncepciója leszámol a vízi útvonal – a Kupfergraben – gazdasági szempontból elképesztő teljes kihasználatlanságával, s a folyóágat olyan városi elemmé alakítja, amely ismét komoly érvként javítja a belváros életminőségét.
A lépések, melyek a folyóág úszómedencévé alakításához szükségesek, meglepően egyszerűek és költséghatékonyak. A felső szakaszon nádas szolgálna szűrőként, mivel természetes módon tisztítja a vizet – az alsó szakaszon pedig egy gát akadályozná meg, hogy a tisztítatlan víz visszaáramoljon. A Lustgarten mentén húzódó rakpart falát nagyszabású lépcsővé lehetne alakítani, mely az úszómedencéhez való lejutást teszi lehetővé, valamint üldögélésre, találkozókra, nézelődésre vagy szárítkozásra alkalmas helyet biztosít. A rendszer működtetéséhez néhány kisebb, funkcionális kiegészítésre is szükség van, mint például öltözők és gyalogoshidak.